En mycket trevlig helg har nått sitt slut. Min faster, Gunbritt och min mamma har varit på besök sedan i torsdags.
När dom kom i torsdags grillade vi på tok för mycket och blev på tok för mätta. Iallafall jag. I fredags var vi ut till havet en sväng. Badplatsen blev som vanligt Norrmjöle och det var inte så mycket folk. Däremot i lördags. Stranden var proppad med människor. När så en samling hippies la ut sitt 7×7 meter stora lakan alldeles för nära oss så bestämde vi oss för att det var dags att åka hem.
På kvällen tog vi en tur in till stan och middag på Restaurang Pasta. Mycket uppskattad mat. Där kommer vi äta fler gånger.
När dom idag lämnade Umeå för att åka hem till Jämtland så passade vi på att gå till en lekpark med lite kaffe och svågern Peter med en av sina döttrar.
All in all en trevlig och lugn helg.
2 veckor kvar till jag börjar jobba igen.
Längst ner finns ett litet filmklipp.
Fredag i Norrmjöle
Ella-My vid Hissjön när Trulls fick sitt bad.
Ella-My fick sin första klubba på Restaurang Pasta.
Cooling med solbrillor.
På pappas rygg.
En gräshoppa i Trehörningsjö.
Lördag i Norrmjöle.
Lite för ung för att åka.
Men gunga kan jag!
Trulls vilar i skuggan.
Ella-My har blivit riktigt duktig på att krypa nu. Även om vi tycker det är dags för henne att börja gå själv nu.
Kommentera